Vitamínová bomba pre každého

Dokonalé citrusy.
(Zdroj: Pixabay )

Ako prežiť zimu v zdraví? Odpoveď na túto otázku mali už naše staré mamy, ktoré nám pridávali do čaju pri chorobe nielen zdravý med, ale aj citrónovú šťavu. Dobre vedeli, čo robia, veď nielen citróny, ale všetky citrusy majú mnoho blahodarných zdravotných účinkov. Viete ich využiť naplno?

Keď odborníci spomenú citrónovníky, myslia na rod rastlín, ktoré pochádzajú z juhovýchodnej Ázie, Melanézie a Austrálie. Práve tam je pravlasť tohto obľúbeného ovocia, ktoré rastie nielen na stromoch, ale aj kroch. Už tradične je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, preto ich tak často vyhľadávame práve v zime. Domorodí obyvatelia odhalili ich príjemnú chuť i zdravotné účinky už v staroveku a postupne ich začali pestovať v nových oblastiach dávno pred prelomom letopočtov. Citrusy potom rýchlo našli cestu na Blízky Východ, do Európy a nakoniec aj do Ameriky.


Pestrý výber
Dnešné druhy citrusov však nie sú pôvodné. Postupom času vznikli hybridy, v niektorých prípadoch dokonca až päťnásobné. Plody citrusov označujeme ako citrusy a patria sem mandarínky, citróny, pomaranče, grapefruity, pomelá aj limetky. Každý z nich sa vyznačuje unikátnym tvarom, farbou, chuťou i neodolateľnou vôňou. Podľa vedcov však boli citrusy pôvodne len malé jedlé bobuľky.


Na náš jedálny lístok by sme ich mali zaradiť každý deň, lebo majú veľké množstvo pozitívnych účinkov na zdravie aj dobré trávenie. Sú napríklad vynikajúcim zdrojom vlákniny. Vláknina je dôležitou živinou, ktorá zasýti na dlhší čas a zabezpečuje zdravé trávenie a postupné vstrebávanie cukrov. Optimálne je prijať asi 25 gramov denne. K dosiahnutiu tohto množstva vedia pomôcť aj citrusy.


Jeden pomaranč obsahuje 2,3 gramu vlákniny, mandarínka 1,6 gramu. Asi dve tretiny vlákniny v citrusových plodoch tvorí rozpustná vláknina, ktorá znižuje cholesterol a pomáha regulovať hladiny glukózy v krvi. Zvyšné percento tvorí nerozpustný druh, ktorý sa stará o správne fungovanie trávenia.


Srdce i imunita
Citrusy obsahujú zlúčeniny, ktoré môžu podporiť zdravie srdca – flavonoidy. V štúdii pacientov, ktorí podstúpili bypassovú chirurgiu, výskumníci zistili, že červený grapefruit pomohol znížiť zlý LDL cholesterol. 


S draslíkom sa síce spájajú skôr banány, no bohaté naň sú aj citrusy. Tento minerál je dôležitý na reguláciu tekutín, minerálnu rovnováhu a svalovú kontrakciu. Draslík tiež pracuje na protiregulácii množstva soli v strave tým, že pomáha telu vylučovať sodík. Jeho dostatočný príjem znižuje riziko mŕtvice o 21 percent.


Rovnako ako uhorky, melón a rajčiny majú aj citrusové plody vysoký obsah vody. V pomarančoch sa nachádza 87 percent vody, v grapefruitoch 88. Konzumácia takýchto potravín je preto dôležitá pre hydratáciu nášho organizmu, výhodou je aj to, že majú nízky obsah kalórií.


Ako si správne dopriať citrusy?
Ľudia s citlivou zubnou sklovinou by mali dávať pozor na konzumáciu neriedených, ale aj riedených citrusových štiav, na zuby totiž pôsobí agresívne.


Grepy obsahujú furanokumarín, ktorý viaže enzým zabezpečujúci vstrebanie liekov. Predovšetkým pri liekoch na kardiovaskulárne ochorenia a pri liekoch na alergiu sa treba vopred informovať, či pri ich užívaní možno konzumovať citrusy.
Maximálny benefit z citrusov získate, ak ich nebudete odšťavovať, ale plody budete konzumovať aj s dužinou. Nezabudnite tiež, že šťavu z citrusov nikdy nezalievajte horúcou či vrelou vodou, ani ju nenalievajte do horúcich nápojov. Vitamín C neznesie teplotu vyššiu ako 50 stupňov Celzia, preto si svoj obľúbený čaj nechajte najprv vychladnúť.


Vitamínová bomba
Pripravte si šalátovú uhorku, kúsok zázvoru, šťavu z polovice citróna, pohár vody, 6 – 7 klinčekov a polievkovú lyžicu medu.
Uhorku umyjeme, osušíme a aj so šupkou nakrájame na menšie kúsky. Vložíme ju do mixéra a pridáme ošúpaný nakrájaný zázvor, zalejeme citrónovou šťavou a vložíme klinčeky. Všetko rozmixujeme. Zmes precedíme cez sitko. Pridáme med a dobre rozmiešame. Tento nápoj môžeme piť dvakrát denne.


Zdroj foto: Pixabay

Zdravie

Socialne siete