Majiteľka salónu krásy, autorka kníh o vizáži, majsterka v maľovaní na ľudské telo, autorka konceptu populárnej Zmenárne či mužského salónu krásy. Marta Gejdošová je žena mnohých talentov, ktorá pre Nový Čas Nedeľa prezradila viac nielen o tom, kde robia Slovenky chybu pri úprave svojho zovňajšku, ale aj čo je najdôležitejšie pri starostlivosti o našu krásu.
V biznise s krásou sa pohybujete už viac ako 20 rokov. Prezraďte nám, aký je ideál ženskej krásy na Slovensku?
Ťažká otázka, lebo podľa mňa ideál krásy by nemal byť iba zvonku – ja sa držím pravidla, že krása vychádza zvnútra a škaredé ženy neexistujú, iba neupravené. Mojou prácou pomáham ženám byť krajšími a učím ich, aby sa nezaoberali svojimi nedostatkami, ale aby vyzdvihli svoje klady a tým ukázali aj svoju vnútornú krásu. Ideál ženskej krásy sa môže líšiť, ale pre mňa je všeobecne ideál prirodzenosť, zdravý vzhľad a starostlivosť o seba. Slovenky sú všeobecne známe svojou krásou a eleganciou.
Čo by mali Slovenky vyzdvihnúť v rámci svojej vizáže? Na čo si dávať pozor a čomu sa vyhnúť?
Pri mojej dlhoročnej práci vizážistky viem, že najdôležitejšie na tvári každej ženy je upravené obočie. Veľmi dôležité je tiež mať krásnu pleť, čiže starostlivosť o pleť. A v neposlednom rade krásne zdravé vlasy. Nepoužívať iba čierne linky na oči samostatne (tekuté či kajalové ceruzky, hlavne pokiaľ si ich ešte nevedia správne aplikovať).
Vy ste ako prvá začali v médiách prezentovať obľúbené premeny vizáže – zmenárne, ktoré si ľudia veľmi obľúbili a sú populárne doteraz.Zmenilo sa nejako za tie roky u nás nejako vnímanie ženskej krásy?
Určite áno. Vnímanie krásy sa časom vyvíja ako všetko. V minulosti sa kládol väčší dôraz na tradičné hodnoty, zatiaľ čo dnes je viac akceptovaná rôznorodosť a individualita. Veľa žien chce vyzerať lepšie, začali využívať práve rôzne zmeny imidžu a samy sa viacej maľovať – starať sa o svoj vzhľad.
Boli ste autorkou nápadu vzniku prvého mužského salónu krásy, ktorý bol od začiatku mimoriadne úspešný.Neobávali ste sa, že muži takýto projekt neprijmú tak dobre ako ženy?
Na začiatku bola trochu obava, ale muži na Slovensku čoraz viac dbajú na svoj vzhľad a starostlivosť o seba. Už vtedy mali muži záujem o starostlivosť o pleť či vlasy. Tak ako sa vyvíjajú dámske salóny, začali sa vyvíjať aj tie pánske a dnes už nie je žiadnou novinkou, keď muž ide na kozmetiku alebo manikúru, nehovoriac o trende barbierskych salónov.
Kto zo známych pánov podľa vášho názoru o seba najviac dbá? Koho by ste chceli pochváliť?
Na takýto druh otázok nerada odpovedám, no ak sa mám vyjadriť, tak dnes, ako aj v minulosti, udávajú štýl a eleganciu herci či známe osobnosti. Pre mňa je vždy top Ján Koleník či Jozef Vajda, to sú také „prototypy“ mužskej krásy a elegancie. Ale aj Vladko Voštinár, či je v ležérnom alebo spoločenskom oblečení, vždy je správne zladený. Priznám sa, že som mala tú česť mu vybrať oblečenia na moje Body Art Show, kde predvádzal ako model alebo ich moderoval, veľmi dobre sa mi s ním pracovalo a vždy sme sa vo výbere oblečenia zhodli. Veľmi sa mi páči, ako sa upravuje a oblieka náš prezident Peter Pelegrini, čo sa o mnohých iných politikoch povedať nedá, tam by som vedela viacerým poradiť.
Vaše meno sa spája s mnohými celebritami a „smotánkou“, pre ktoré ste boli dvornou vizážistkou.
Ktorá známa tvár bola najpríjemnejšia a s ktorou sa spolupracovalo ťažšie?
Každá správna vizážistka či kaderníčka si tieto veci nechá pre seba, myslím, že by bolo netaktné o tom rozprávať. Priznám sa však, že nemám zlú skúsenosť s akoukoľvek osobnosťou, či som sa starala o političky, herečky, moderátorky alebo speváčky. Treba si ku každému nájsť cestu a to je niečo, čo človeku ponúknu až skúsenosti.
Okrem iných zaujímavých aktivít ste známa aj svojimi úspechmi v oblasti bodypaintingu.
Ako ste sa k tomuto neobvyklému druhu umenia vlastne dostali?
Moje úplné začiatky boli s vizážistkou a facepaintingom. Na jednom evente veľmi dávno, kde sme maľovali masky na tvár, sme začali experimentovať s prechodom maľovania na krk a dekolt. Človek si potom začne hľadať inšpirácie, školy, techniky a objaví rozvinutú štruktúru na svetovej úrovni a môže spoznať, že je to krásne novodobé umenie. Začala som sa tomu venovať viacej, až sa to stalo mojou najobľúbenejšou prácou – vášňou.
V oblasti bodypaintingu už máte za sebou aj niekoľko naozaj výrazných úspechov.
Ešte v prvom roku, keď som sa tomu začala venovať, prihlásila som sa na súťaž na Slovensku, hoci som sa vtedy nejako neumiestnila, mala som veľmi dobré ohlasy na moju maľbu. To ma celkom povzbudilo, a začala som si študovať, ako fungujú tieto súťaže vo svete, až som sa dostala na majstrovstvá sveta World Bodypainting Festival, kde som sa zúčastnila prvýkrát v roku 2011. Súťažilo tam asi 73 súťažiacich a ja som sa umiestnila okolo 20. miesta. Pre mňa to bol obrovský úspech, lebo niektorí ktorých som v tom čase už poznala a obdivovala zo zahraničia skončili na tejto súťaži za mnou. Odvtedy som sa pravidelne zúčastňovala na týchto majstrovstvách a zároveň sa zdokonaľovala. Samozrejme, chodila som aj na súťaže na Slovensku a stala som sa majsterkou Slovenska v Body Art. Jedným z vrcholov, dalo by sa to tak povedať, bolo dosiahnutie piateho miesta v Open kategórii Bodypainting na majstrovstvách sveta. Hoci mám aj iné ocenenia a prvenstvá doma aj zahraničí hlavne v kreatívnom mejkape, tak na to piate miesto som najviac hrdá.
Kde a kedy sa bodypainting najviac využíva a kto si ho objednáva? Maľujete aj deti?
Okrem výstav a súťaží sa bodypainting využíva na eventoch ako živé reklamy – pomaľované dievča alebo muž v štýle eventu a napríklad s logom spoločnosti. Je to krásne spestrenie každého programu. Bodypainting sa začal veľmi využívať aj na súkromných narodeninových oslavách. Na deti sa maľuje iba ako facepainting. Priznám sa, že už som sa „premaľovala“ detských párty, dnes už mám tím dievčat, ktoré sú mnou školené, a zameriavame sa s nimi na takéto podujatia, kde oni maľujú v mojom štýle, ale namiesto mňa. V neposlednom rade je však bodypainting stále umenie a používa sa ako výrazový prostriedok či nositeľ myšlienky tiež v divadlách, šou či filmoch.
Aká bola zatiaľ vaše najťažšia maľba na telo? A aké maľby máte najradšej?
Neviem či môžem nejaký z výtvorov vybrať ako najnáročnejší. Každý je osobitý. Avšak maľby, ktoré maľujem do môjho bodypainting kalendára alebo na súťaže sú vždy veľmi náročné. Musia byť presné a „dokonalé“ (aspoň z môjho pohľadu), keďže podliehajú drobnohľadu z veľmi krátkej vzdialenosti, v ktorej sa odhalí každá chyba.
Ste asi jediná, kto u nás vydáva taký špeciálny kalendár. Venuje sa výlučne bodypaintingu?
Primárne áno. Tým, že maľba na tele je pominuteľná, toto je možnosť, ako v istej forme ten výtvor zachovať. Výber fotografov a fotografiek na takúto spoluprácu je pre mňa nesmierne dôležitý, lebo ich prístup k tvorbe, k umeniu sa prejaví vo výsledku. Spojenie fotky a maľby dopĺňa charitatívny zámer. 20. 2. sa v Bratislave konal siedmy ročník Body Art Show spojený s krstom môjho bodypainting kalendára. Kalendáre sa potom predávajú a výťažok z nich putuje nadácii Ružová stužka na prevenciu rakoviny prsníka.
V čom bol posledný ročník Body Art Show výnimočný?
Projekt Body Art Show bol živý organizmus. Naprieč rokmi sa vyvíjal. V začiatku pripomínal módnu prehliadku a transformoval sa na mega šou uvedenú v DPOH. s vyše sedemdesiatimi účinkujúcimi, ročnou prípravou a pevným scenárom a režijným vedením. Predošlé ročníky boli dramaturgicky vedené ako príbehy, v ktorých boli postavy, účinkujúci herci a speváci pomaľovaní. Tento rok sme sa trochu vrátili späť ku koreňom, avšak zachovali sme aspekty, ktoré fungovali v šou na rozmerných pódiách. Modely boli predstavené vo forme a v poradí podľa krsteného kalendára, za sprievodu hovoreného slova, živej hudby a tanečných výkonov.
Čo si najviac želajú kresliť na telo vaši klienti?
Dovolím si trochu zovšeobecniť. Klient väčšinou nevie, čo chce, respektíve nemá jasnú predstavu, čo by mal mať model alebo modelka namaľované, a je to pochopiteľné. Toto umenie je stále taký underground. Snažím sa vždy maľovať podľa toho, na aký účel tá maľba je a, samozrejme, prinášam riešenia vo forme návrhov. Pokiaľ je to firemný event, snažím sa dať logo spoločnosti na modelku, aby ladila s ich farbami či využiť, čím sa spoločnosť zaoberá, a pridať to do maľby (jedlo, autá, pneumatiky, liehoviny a pod). Vždy musia byť maľby veľmi decentné, aby pôsobili tak, že modelky sú oblečené, hoci nahé. Telo by nemalo vystupovať do popredia a zatieniť maľbu, ale naopak.
Aká vaša práca mala zatiaľ najväčší úspech?
Neviem, či by som sa tu neopakovala... Ale pre zmenu môžem uviesť, že jedna z mojich malieb z majstrovstiev sveta bola vystavená aj v parížskej galérii, a, samozrejme, koncept Body Art Show ako forma prezentovania umenia maľovania na telo je nesmierne výnimočný produkt, na ktorý som hrdá, a za najväčší úspech považujem aj to, že Body Art Show sa v roku 2019 dostalo až na dosky divadla DPOH.
Kto je Marta Gejdošová?
Majiteľka salónu krásy, autorka dvoch kníh o kráse – Krása nemusí byť vecou náhody. Hairstylistka, makeupartistka, bodypainterka, učiteľka, majsterka odborného výcviku. Niekoľkonásobná majsterka Slovenska Body Art, pričom ocenenia zbiera po celom svete a radí sa medzi svetovú špičku. Prezidentka Asociácie bodypainterov Slovenska a členka Svetovej asociácie bodypainterov. Povedomie o umení bodypaintingu rozširuje prestížnym podujatím Body Art Show. Organizátorka súťaže majstrovstiev Slovenska Body Art a majstrovstiev Slovenska v mejkap a facepaintingu pre stredné odborné školy.
Zdroj foto: AMG