Voda, tím, potápačské okuliare a lopta: Zoznámte sa, toto je podhladinové ragby!

Podhladinové ragby si získava stále viac fanúšikov.
(Zdroj: Facebook UWR Bratislava )

Počuli ste už o podhladinovom ragby? Ak nie, nič to, tento šport u nás ešte nie je veľmi známy, ale takzvané „under water ragby“ si pomaly aj na Slovensku získava čoraz viac fanúšikov. Viac nám porozprával Ing. Pavol Tancík, predseda 1. podhladinového ragby klubu v Bratislave.

Na internete síce kolujú zaujímavé videá, ale na Slovensku asi nie je známy. Hovorím o podhladinovom ragby. Je u nás záujem o tento šport?
Máte pravdu, že tento šport nie je na Slovensku širokej verejnosti veľmi známy, pretože ľudia nemajú len tak možnosť ho niekde sledovať v médiách. Snažíme sa u nás podhladinové ragby spopularizovať, ale máloktoré mestá majú dostatočne hlboký bazén.

Ako ste sa k tomuto netradičnému športu dostali?
Bolo to asi pred 16 rokmi, po tom čo som sa venoval asi 14 rokov plutvovému plávaniu a potápaniu a orientačnému potápaniu v Klube športových potápačov Neptún.Viacero bývalých členov tohto klubu sa venovalo tomuto športu a vďaka ním som sa aj ja mohol zoznámiť s podhladinovým ragby.

Akí športovci sú najlepší kandidáti na podhladinové ragby?
Radi uvítame každého, kto sa nebojí vody. V hre sa dokážu uplatniť rôzne fyzické dispozície. Aj keď ide o kontaktný šport, príliš adrenalínoví a temperamentní hráči sú väčšinou v nevýhode pre kratšiu výdrž pod vodou. Veľmi dobrí kandidáti na ragby sú aj ľudia, ktorí sa vedia potápať alebo majú skúsenosť s inými vodnými športami, ako sú napríklad freediving, plávanie, plutvové plávanie alebo vodné pólo a je šanca, že si tento šport aj obľúbia.

Aké máte ciele a méty do budúcnosti v rámci propagácie tohto netradičného športu?
Naším hlavným cieľom je osloviť mladšiu generáciu, čo sa nám aj podarilo, a získali sme do tímu 4 juniorov, ktorí sa za krátky čas tak zdokonalili, že sú rovnocennými súperi aj pre starších hráčov. Jozef Chyžnaj (zakladajúci člen a aj člen KŠP Neptún) zároveň rozvíja tento šport medzi mladými plutvovými plavcami v Neptúne a občas si prídu aj na náš tréning zahrať ragby. Napríklad minulý týždeň prišiel na tréning vyskúšať ragby vodnopólista. Ak by som to zhrnul, záujem aj je, ale poväčšine medzi ľuďmi z prostredia vodných športov.

Hráči slovenského tímu sa tešia z každého úspechu v tomto netradičnom športe.
Hráči slovenského tímu sa tešia z každého úspechu v tomto netradičnom športe.
(Zdroj: Facebook UWR Bratislava )

A čo záujem vo svete, organizujú sa niekde nejaké šampionáty?
Samozrejme, o tento šport vo svete záujem je a myslím si, že naberá na popularite. Vo svete sa každý rok organizujú rôzne lokálne šampionáty, ligy a aj medzinárodné podujatia, ale vrcholom sú majstrovstvá sveta. Náš tím reprezentoval Slovensko na majstrovstvách sveta v Rakúsku v roku 2019, kde sme obsadili 16. miesto zo 17 krajín. Náš klub sa pravidelne zúčastňuje v českej lige (tá má 4 kolá – Viedeň, Praha, Budějovice a Ústí nad Labem) a po novom začali rakúski kolegovia organizovať menšiu ligu vo Viedni pre nováčikov, tou chcú priblížiť atmosféru na turnaji aj hráčom, ktorí nemajú takú veľkú možnosť chodiť na väčšie turnaje. Na tejto lige sa zúčastňuje iba náš a viedenský tím, ktorý rozdelil hráčov na tri družstvá (keďže majú širokú členskú základňu).

Ako by ste zhrnuli vaše úspechy v tomto roku?
Náš tím sa zúčastnil na 7 turnajoch – posledných dvoch kôl českej a aj rakúskej ligy, jednom pravidelnom turnaji v Salzburgu a turnaji vo Florencii. Vrcholom roka bol turnaj Open Central European Cup opäť v Salzburgu, ktorý sa uskutočnil práve tento víkend (21. 9. – 22. 9. 2024), kde sme sa umiestnili na 3. mieste. Tento rok máme ešte v pláne absolvovať prvé dve kolá českej a aj rakúskej ligy (3× Viedeň a Praha).

Kde je tento šport populárny najviac?
Čo sa týka krajín, ktoré tento šport robia, tak sú to hlavne Kolumbia (najúspešnejšia krajina v uw ragby), Kanada, USA, Austrália, Anglicko, Singapur, Rusko, Nemecko, Fínsko, Nórsko, Švédsko, Dánsko, Luxembursko, Taliansko, Rakúsko, Česko, Turecko, Slovensko, Maďarsko, Švajčiarsko, Španielsko. Jednou zaujímavosťou nášho klubu je aj fakt, že dvaja naši členovia v rámci ich pobytu v zahraničí, doniesli tento šport a založili klub v Anglicku a Rusku, kde to predtým nerobili, čiže sa pričinili na rozvoji podhladinového ragby v zahraničí. V súčasnosti v Anglicku majú už dva kluby, čiže je vidieť, ako sa to tam rozbieha.

Čím podľa vás podhladinové ragby oslovilo ľudí, ktorí sa mu venujú?
Myslím si, že je to veľmi individuálne a každý si tam vie nájsť niečo svoje a to je aj ovplyvnené hracou pozíciou, ktorú hráč má (útočník, obranca a brankár), ale vo všeobecnosti je to jedinečná hra vyžadujúca dobrú priestorovú orientáciu. Hĺbka bazéna, musí byť minimálne 3,5 metra a hráč musí okrem pohybu v priestore brať do úvahy aj čas, aký vydrží pod vodou. Ako som už spomenul, pre tento šport nachádzajú obľubu hlavne nadšenci vodných a podhladinových športov a ragby obohacuje tento typ športov o kolektívnu hru, čím sa hráči vedia viac motivovať k vyšším výkonom, a tak posúvať svoje fyzické limity. Myslím si, že sme navyše veľmi dobrá a zohraná partia a tímové chodenie na turnaje nás veľmi baví a obohacuje nás to o skúsenosti, ale aj zážitky spojené s cestovaním.

A ako vlastne tento netradičný, ale naozaj zaujímavý šport vznikol?
Podhladinové ragby malo vzniknúť ako loptová hra v Nemecku, ktorú vymysleli potápači. 

Hráči potrebujú na každý zápas vodu, potápačské okuliare, šnorchel a loptu.
Hráči potrebujú na každý zápas vodu, potápačské okuliare, šnorchel a loptu.
(Zdroj: Facebook UWR Bratislava )


Zdroj foto: Facebook Uwr Bratislava

Súvisiace:
podhladinové ragby

Šport

Socialne siete