V Novom Čase Nedeľa rieši vaše problémy sociálna koučka Annamária Higgins.
Vydala som sa po piatich rokoch vzťahu, s manželom sme sa zoznámili a žili roky v zahraničí. Rozumieme si napriek tlaku, ktorý žijeme posledný rok a pol. So svokrovcami sme sa stretávali asi 4-krát do roka, nevnímala som ich ako problematických ľudí. Po rokoch sme sa rozhodli, že sa vrátime na Slovensko. Svokrovci nám darovali už dávnejšie časť ich pozemku, tak sme sa rozhodli stavať hneď vedľa nich. Počas stavby sme bývali u nich. Nebol žiadny problém, aj keď som si všimla, že tu a tam sa svokor viac napil a svokra akosi veľa upratuje, než je bežné. Peklo nastalo po tom, ako sme sa nasťahovali do domu, ktorý má spoločnú záhradu a sad. Nechceli sme tú krásu predeľovať, nebol ani dôvod. Po troch mesiacoch od nasťahovania začali u svokrovcov brutálne scény. Svokor tak 3-4 razy do týždňa vyvádzal na mol opitý a môj muž išiel mamu zachraňovať. Vyšlo najavo, že je liečený alkoholik. Tento scenár je už na dennom poriadku až na to, že muž svoju mamu nasťahoval k nám do domu. A zrazu som prestala byť paňou vo svojom vlastnom dome. Všetko mám prerobené na jej obraz, a keď sa ozvem, môj muž len bezmocne rozhodí ruky. Ako sa zachovať?
Ďakujem za váš príbeh, verím, že žijete veľmi náročné obdobie. V prvom rade musím povedať, že žijete veľmi toxický príbeh. To alkohol spôsobuje v každej rodine a s každým človekom. Má veľký dopad na blízke i vzdialené okolie. V prvom rade je potrebné si v pokoji sadnúť s manželom k úprimnému rozhovoru, kde jasne sformulujte, ako sa v tejto každodennej situácii cítite a požiadajte ho o riešenia, ktoré by vrátili bezpečie a rovnováhu do vášho osobného i partnerského života.
Píšete, že svokor už na liečeniach bol, a tak trvajte na jeho umiestnení na protialkoholické liečenie či iných riešeniach, ktoré táto situácia ponúka v prvom rade vašej svokre. Rovnako definujte dôsledky, ktoré nastanú, ak muž so svokrou základ problému – alkohol svokra nebudú riešiť. Zároveň vyvolajte spoločný rozhovor aj so svokrou i vaším manželom, kde je rovnako potrebné stanoviť si hranice vo vašej spoločnej domácnosti s manželom, kde vy ste spolumajiteľka a svokra je matka vášho muža a má svoju domácnosť.
Bolo by vhodné prekonzultovať vaše vlastnícke práva s právnikom, hlavne na pozemok, aby ste mali väčšiu istotu v komunikácii s právne overenými informáciami. Druhá veľká téma v takýchto prípadoch je téma nastavovania hraníc z vašej strany. Je potrebné si položiť otázky. Čo som ochotná znášať a dokedy? A čo zo svojho života, jeho kvalitu, za toleranciu platím? Zdravie a stres, pocit neslobody vo vlastnom dome. Veľmi často sa ľudia pri takomto prípade priklonia inštinktívne na stranu svokry, ako obete muža alkoholika.
Pravdou je, že tá žena je dospelá a ako manželka musí riešiť svoju situáciu ako dospelá žena so všetkými dôsledkami na svoj život. A v prípade, že nereaguje, máte právo dôrazne si vziať svoj domov, svoju domácnosť späť. Manžel si musí vybrať, či bude zachraňovať neproduktívne svoju mamu a otca upevňovať v pití, alebo si vyberie vlastnú rodinu a svoju ženu. Podľa reakcie manžela uvidíte, do akej miery je pripútaný k matke a ako k vám, čo môže byť síce bolestivé, ale aj produktívne.
Určite si termíny a pripravte si plán B, ak sa manžel prikloní k stavu, ktorý žijete teraz.
Zdroj foto: Pixabay